Fuerteventura widziana z góry

Fuerteventura – wyspa wulkaniczna

Księżycowy krajobraz powstały w procesie erozji stożków wulkanicznych wyspy jest mniej wyrażony niż na Teneryfie, La Palmie, El Hierro czy Lanzarote. Niemniej istnieje i jest całkiem magiczny.

Calderon Hondo jest jednym z lepszych przykładów kompletnie zachowanych na wyspie stożków żużlowych zwanych po angielsku cinder cone.

Calderon Hondo jest jednym z lepszych przykładów kompletnie zachowanych na wyspie stożków żużlowych zwanych po angielsku cinder cone.

Fuerteventura – wyspa piasku

Piaszczyste wybrzeża wyspy są ostoją dla ptaków brodzących, zwłaszcza, że różnice poziomu morza potrafią sięgać 1,5 metra.

Piaszczyste wybrzeża wyspy są ostoją dla ptaków brodzących, zwłaszcza, że różnice poziomu morza potrafią sięgać 1,5 metra i w czasie odpływu odsłania się duża powierzchnia pełna morskich organizmów.

Piasek jest refrenem wyspy, chociaż wbrew opowieściom nie pochodzi z Sahary i ma pochodzenie organiczne – na wydmach z łatwością można znaleźć fragmenty koralowców.

Fuerteventura – wyspiarska architektura

Fuerteventura otrzymuje rocznie średnio 100-200 mm opadów ( w zależności od źródła), co mieści się w definicjach pustyni. Nieliczne drzewa rosną tu z pomocą rąk ludzkich; brak wody wynika z „podkradania” wilgoci przez góry Lanzarote.

Wiatr jest żywiołem stale obecnym na wyspie, najmocniej wieje latem. Wiatraki są jednym z najbardziej charakterystycznych symboli wyspy, skądinad ubogiej w perełki architektury.

Casa de los coroneles, zbudowana w XVIII wieku, jest pamiątką po rządzących wyspą.

Architektura wiosek na Fuerteventurze nie odbiega od tej na pozostałych wyspach. Ponoć wiele z nich powstaje oddolnie, nielegalnie – o czym świadczy być może osiedle przyczep kempingowych umocowanych na stale w przypadku powyższej.

Fuerteventura – wybrzeże

Piękne lawowe zatoki z nawianym piaskiem na północy wyspy.

Kilkunastometrowy Arco de Jurado jest jedną z wielu geologicznych ciekawostek wyspy, często słabo rozreklamowanych, gdyż nie mieszczących się w regule 3xS.

Latarnie morskie są wdzięcznymi punktami widokowymi na wyspie i praktycznie każda z nich jest warta odwiedzin.

Tradycyjne drewniane łódki na wyspie są zawsze miłym widokiem choć deski surfingowe z pewnością stanowią liczebną przewagę.