Góry Orlickie rowerem | Orlické hory na kole

Miejsce, które wydaje się być jednocześnie w Polsce, Czechach i… Albanii. Istnieje taki masyw górski, którego topografia wydaje się być przeniesiona z Gór Izerskich, same znajdują się w większości w Republice Czeskiej, a zewsząd patrzą na nas martwe oczy bunkrów, niczym w Albanii. Góry Orlickie, góry-nie-góry, mało znane. Doceniane przez tych którzy lubują się w przemierzaniu gór siłą własnych mięśni, ale niekoniecznie pieszo. Bo tutaj rządzą w najlepsze rowerzyści i narciarze biegowi. W zależności od miesiąca dzielą się strefą wpływów… Większość dróg jest świetnie utrzymana, sporo z nich jest asfaltowych.

Górami, czyli o co chodzi z bunkrami?

Lata 1935-1938. Czesi w niekorzystnej sytuacji geopolitycznej obawiali się przecięcia państwa z północy na południe. Z obawy przed hitlerowcami zaczęli umacniać granice zwłaszcza w okolicach niemieckiej wówczas Kotliny Kłodzkiej. W ten sposób powstało aż ponad dziewięć tysięcy malutkich betonowych bunkrów. Jednakże w roku 1938 decyzje podjęte na konferencji monachijskiej zmusiły Czechów do wycofania swoich wojsk z pogranicza i de facto nikt nie wykorzystał tych umocnień. Tak więc bunkry stoją do dziś w doskonałym, jak na ponad siedemdziesiąt srogich orlickich zim, stanie. Część jest odrestaurowana, jak na przykład twierdza Hanička. Część z kolei tkwi zarośnięta mchem oraz świerkami w podmokłych torfowiskach i na zboczach gór.

Doliną Orlicy, czyli oazą spokoju. Szklany dach.

Jest pusto, cicho i trochę jak w Beskidzie Niskim. Droga wiedzie doliną rzeki, która wyznacza granicę z Polską. Dlatego też tereny te nie sprzyjały osadnictwu a raczej wysiedleniom, jak to uczyniono z niemieckojęzyczną ludnością po II Wojnie Światowej. Dzisiaj przejeżdża się przez senne wsie, albo czasem to co z nich zostało – kościół z cmentarzem wśród łąk. Za tą niepozorną górską rzeczką jest już Polska, czasem widać po drugiej stronie równoległą drogę asfaltową.

Godny uwagi jest kościół w Neratovie ze szklanym dachem!

Góry Orlickie, informacje

Najwyższy szczyt: Wielka Desztna (Velká Deštná), 1115 m n.p.m.
Najwyższy szczyt po stronie polskiej (graniczny): Orlica (Vrchmezí), 1084 m n.p.m. 

Górskie torfowisko, rezerwat przrody Jelení lázen, położone na wysokości 1075 metrów n.p.m.Wełnianka pochwowata (?)Modrzewnica zwyczajna (Andromeda polifolia)Zjazd z masywu Wielkiej Destnej (1115 m.n.p.m.)Bunkry, które nie zostały nigdy użyte.Widok na południe. Panorama ze szczytu Koruna (1099 m.n.p.m)Kaplica Kunštát, pochodząca z XVII wieku, zbudowana jest na grzbiecie płaskiej góry (1039 m) smaganym surowymi wiatrami, przetrwała do dziś. Niedawno renowowana z niemiecką pomocą.Nie najlepsza droga do kaplicy od południa.Torfowisko u Kunstatske kaple.Wierzch Mzivrsi (939m) - odnowiony bunkier.Bunkr PrůsekPlatforma widokowa na szczycie Anenský vrch.Vrchní Orlice, po wsi pozostał osiemnastowieczny kościół.Dolina Orlicy.Nad graniczną rzeką.Kościół w Neratovie, niemal zburzony przez Armię Czerwoną. Dawne miejsce pielgrzymek.Urocza strażnica w Nowej Wsi.Tradycyjna zabudowa - Jadrna.