Gánovce – ciepłe źródła i malutkie Yellowstone

-A do prameńa to tą cestą? – kalecząc po Słowacku, pytam się na wsi o drogę.

-Prameń, prameń… Gejzir? – zapytał rozmówca

-Tak, o to mi chodzi!

[prameń – źródło]

Studiując mapę znalazłem miejscowość Gánovce, leżącą tuż niedaleko Popradu, a jak się potem okazało ślicznie usytuowaną. Oczywiście, każdy pomyśli o tym obłędnym widoku Tatr Wysokich i miasta u ich stóp, ale w Ganovcach popradzkie bloki skutecznie zasłonięte są przez strome zbocze, zza którego bez problemu wyzierają skalne perci Tatr.

DSC_0248

Na wschód od wsi, początek ma droga przez łąki, która niczym nie różniłaby się od wielu innych na Słowacji, gdyby nie rura wbita w ziemię, z której tryska woda. Nad nią unosi się mgiełka. Podchodzę do sadzawki u stóp rury, zanurzam rękę – ciepła! Poszukuję dzikich ciepłych źródeł od dłuższego czasu, ale o Ganovcach nie słyszałem.

Trawertyn i źródła

Wśród łąk znajdują się trzy miejsca gdzie wypływa woda mineralna o temperaturze (ocenionej pobieżnie) około trzydziestu stopni. Pierwsze dwa być może nie są naturalne – woda tryska z wbitej do ziemi  rury – ale z pewnością są ciekawe. Trzecie, u stóp trawertynowej wychodni jest naturalne i najciekawsze. Z pomiędzy szczelin skalnych wypływa woda do jeziorka na szczycie skalnej tarczy. Z jeziorka woda mineralna spływa niżej, a krystalizujące minerały osadzając się tworzą miniaturowe tarasy, coś jak Pamukkale, czy „pola ryżowe” w jaskiniach.

ganovce

Trawertyn to jedna z form występowania węglanu wapnia w przyrodzie, porowata skała osadowa, często związana z procesami geotermalnymi. W Yellowstone i Huanglong też występuje trawertyn.

Wydaje się, że jeziorka/bajorka w okresie letnim mogą być bardzo przyjemnym miejscem do kąpieli.