Mała apteczka na krótkie wyjazdy

Apteczka podróżnicza mini (~600g, 2 osoby, krótkie wyjazdy)

Na podstawie własnych doświadczeń i, bądź co bądź wiedzy fachowej, której przyuczam się już któryś rok, przedstawiam tutaj moją małą podręczną apteczkę. Jako, że temat medycyny podróży od zawsze mnie ciekawił to postanowiłem zaprezentować tutaj podstawowy zestaw leków i sprzętu medycznego, który najczęściej przydawał mi się podczas różnych wyjazdów. Opiera się na założeniu, że w ciągu 72 h od rozpoczęcia stosowania leków będzie można skorzystać z wykwalifikowanej pomocy lekarskiej. Stąd dawki np. antybiotyków nie stanowią dawek koniecznych do ukończenia terapii, jednakże pozwala rozpocząć leczenie wcześniej. Apteczka ta zatem nadaje się wyjątkowo dobrze na weekendowe wyjazdy oraz na krótkie kilkudniowe wypady po Europie i poza nią. Na dłuższe eskapady trzeba się liczyć z czymś większym i niestety cięższym. Muszę zaznaczyć, że apteczka nie zawiera leków stosowanych przewlekle przez członków wyjazdu – muszą oni sami posiadać stosowane leki.
Zapraszam do zadawania pytań oraz dyskusji. Uważam, że jest to najlepsza forma obopólnego zdobywania wiedzy w tym temacie, który często jest kontrowersyjny i traktowany po macoszemu. Opisy przy każdym leku są siłą rzeczy lakoniczne i z pewnością nie stanowią wyczerpującego źródła wiedzy.

Jak zapakować leki?

Leki w pociętych blistrach pakujemy w plastikowe opakowanie chroniące przed wypadaniem tabletek. Opatrunki, octenisept, termometr znajdują się na zewnątrz. Całość pakujemy do rolowanego worka wodoodpornego typu np.: Sea to Summit (2L). Łączna masa zestawu wynosi 600 gramów co jest całkiem niewielką ilością jak na kompletny zestaw na krótką podróż.

Leki

Opatrunki i narzędzia

 

 Bibliografia:

  1. „Wilderness Medicine” Paul Auerbach
  2.  „Interna Szczeklika” red. Piotr Gajewski

Uwaga! Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie proponowanej tutaj apteczki wyprawowej. Pamiętaj aby używać tylko tych leków których zastosowanie znasz, w razie wątpliwości wezwij odpowiednie służby ratunkowe lub zgłoś się do placówki medycznej. Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Dodam również, że zdobycie części leków może być problematyczne i nie odpowiadam za fakt, iż część z poniższych leków jest lekami na receptę.