Peştera Urşilor – Najpiękniejsze stalagmity w Rumunii

Położona w Górach Zachodniorumuńskich 1500 metrowej długości jaskinia przykuwa uwagę z dwóch powodów. Pierwszym, jak nazwa wskazuje, jest historia niedźwiedzi jaskiniowych. Drugim przepiękne nacieki o miodowomlecznej barwie.

Koniec roku 2015, mgła spowijała okolice miejscowości Chișcău. Wjechaliśmy trzema serpentynami pod budynek, gdzie sprzedaje się bilety. Przy drodze stały puste stoiska sprzedawców pamiątek, chwilowo zahibernowane, by obudzić się w miesiącach letnich. Chwilę potem zjechała się obsługa jaskini, wręcz nieadekwatnie dużo osób, bo przecież wystarczyłby jeden przewodnik na naszą piątkę. Kupiliśmy bilety a potem czekaliśmy dobre dwadzieścia minut, aż ktoś zszedł z nami do jaskini. W międzyczasie zorientowaliśmy się, że na paragonie był zapisany stan inny niż faktyczny, a pani w kasie odłożyła część lei dla siebie. Ale z kolei nie musieliśmy płacić za robienie zdjęć. W ten sposób siłą rzeczy wniknęliśmy w rumuńską rzeczywistość mglistego poranka u stóp Bihoru.

Historia niedźwiedzi była następująca: W jaskini pomieszkiwało około 140 osobników Ursus spelaeus, gdy głaz zablokował wejście. Zwierzęta czekała niechybna śmierć, a jaskinia pozostała zamknięta przed światem na bardzo długi okres czasu. Dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku przy eksploatacji kamienia wnętrza jaskini niedźwiedziej z powrotem zostały odkryte. Dziś możemy w jaskini obejrzeć kompletny szkielet Niedźwiedzia Jaskiniowego. Obiekt jest jedną z niewielu, a w zasadzie jedyną „zachodnio” przygotowaną jaskinią w Rumunii. Niektórych to cieszy, niektórych smuci.

Nasz przewodnik patrzy na nas z bliska…

Prawdą jest, że przewodnik oprowadzał po jaskini od niechcenia. Starałem się fotografować wspaniałe nacieki, ale tak naprawdę te zdjęcia nie są szczytem moich marzeń, ale raczej najładniejszymi ujęciami, które udały się w trakcie wyścigu z czasem, bo światło po chwili było gaszone. Nasza ekipa doceniła moje przeciąganie pobytu w jaskini związane z robieniem zdjęć, bo „inaczej wyszlibyśmy  po paru minutach”.

Informacje praktyczne

Oficjalna strona jaskini dostarcza głównych informacji o cenie i godzinach otwarcia.
Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 20 RON.
Wejście możliwe jest przy minminum trzech osobach.

Niesamowity kolor nacieków.Szkielet Niedźwiedzia Jaskiniowego.Wspaniałe stalagmity wyłaniające się z mis naciekowych.