Fuerteventura – wyspa wulkaniczna
Księżycowy krajobraz powstały w procesie erozji stożków wulkanicznych wyspy jest mniej wyrażony niż na Teneryfie, La Palmie, El Hierro czy Lanzarote. Niemniej istnieje i jest całkiem magiczny.
Calderon Hondo jest jednym z lepszych przykładów kompletnie zachowanych na wyspie stożków żużlowych zwanych po angielsku cinder cone.
Fuerteventura – wyspa piasku
Piaszczyste wybrzeża wyspy są ostoją dla ptaków brodzących, zwłaszcza, że różnice poziomu morza potrafią sięgać 1,5 metra i w czasie odpływu odsłania się duża powierzchnia pełna morskich organizmów.
Piasek jest refrenem wyspy, chociaż wbrew opowieściom nie pochodzi z Sahary i ma pochodzenie organiczne – na wydmach z łatwością można znaleźć fragmenty koralowców.
Fuerteventura – wyspiarska architektura
Fuerteventura otrzymuje rocznie średnio 100-200 mm opadów ( w zależności od źródła), co mieści się w definicjach pustyni. Nieliczne drzewa rosną tu z pomocą rąk ludzkich; brak wody wynika z „podkradania” wilgoci przez góry Lanzarote.
Wiatr jest żywiołem stale obecnym na wyspie, najmocniej wieje latem. Wiatraki są jednym z najbardziej charakterystycznych symboli wyspy, skądinad ubogiej w perełki architektury.
Casa de los coroneles, zbudowana w XVIII wieku, jest pamiątką po rządzących wyspą.
Architektura wiosek na Fuerteventurze nie odbiega od tej na pozostałych wyspach. Ponoć wiele z nich powstaje oddolnie, nielegalnie – o czym świadczy być może osiedle przyczep kempingowych umocowanych na stale w przypadku powyższej.
Fuerteventura – wybrzeże
Piękne lawowe zatoki z nawianym piaskiem na północy wyspy.
Kilkunastometrowy Arco de Jurado jest jedną z wielu geologicznych ciekawostek wyspy, często słabo rozreklamowanych, gdyż nie mieszczących się w regule 3xS.
Latarnie morskie są wdzięcznymi punktami widokowymi na wyspie i praktycznie każda z nich jest warta odwiedzin.
Tradycyjne drewniane łódki na wyspie są zawsze miłym widokiem choć deski surfingowe z pewnością stanowią liczebną przewagę.