Magura Orawska, czyli tam gdzie nie chodzi nikt…

…a najładniejszym widokiem jest ten na Małą Fatrę.

 

 

Zazrivsky spot – Słowacja zawsze miała potencjał do interesujących punktów widokowych, ostatnimi czasy ilość wież widokowych gwałtownie zwiększyła się, sprawiając, że ten bardzo atrakcyjny w mojej ocenie kraj zyskał dodatkowo stając się „lekkostrawny” – tak jak np Słowenia. Mam na myśli, że nie trzeba tyle wysiłku jak kiedyś, żeby zobaczyć coś ładnego, nie trzeba górskiej wędrówki, żeby ujrzeć ciekawą panoramę.
Hol’a nad klobučnou to przełęcz drogowa o wysokości 1070 m.n.p.m łącząca Zazrivę i Oravską Lesną. Jest to droga leśna dopuszczona do ruchu samochodowego, czasami zamykana. Atutem jest, że możemy wyjechać całkiem wysoko jak na Beskidy, w obie strony z przełęczy prowadzą szlaki na góry wysokości >1300 metrów a na południe rozciąga się piękna panorama Małej Fatry – o ile znajdziemy miejsce gdzie jest dobry widok. A miejsce jest, i to bardzo ciekawe i nosi nazwę Zazrivsky spot.
450 metrów w dół przełęczy, na skarpie ponad drogą zainstalowano huśtawkę z majestatycznym widokiem na Velki i Maly Rozsutec oraz Stoh.

Paráč (pol. Paracz, 1325 m) – trzeci co do wysokości szczyt w paśmie Magury Orawskiej – dostępny łatwym spacerem z przełęczy. W paśmie szczytowym las jest nieco rozrzedzony, widać miejscami Małą Fatrę i Babią górę. Szlak wydaje się być mało uczęszczany i dziki

Partizánska Nemocnica – na północno-wschodnich stokach góry Paracz, przy drodze stoi drewniany budynek (rekonstrukcja) lotnego, tymczasowego partyzanckiego szpitala. Oczywiście automatycznie kojarzy mi się z tym słoweńskim, choć jest o wiele skromniejsza. Chata, gdzie 80 lat temu schronienie mieli ranni żołnierze wpisuje się idealnie w atmosferę gór po których chodzimy – dzikich, spokojnych, pomijanych nawet gdy patrzymy na mapę . Pomiędzy Pilskiem a Małą Fatrą nie ma wszak nic wyróżniającego się,…

Oravska Lesna – wieś na północ od gór. Niedaleko znajduje się skansen Vychylovka oraz linia leśnej kolejki, która górską trasę pokonywała  (i pokonuje nadal z turystami) raz przodem, raz tyłem, aby móc sprostać ograniczonym możliwością budowy toru kolejowego. To wszystko dosłownie 1000 metrów od polskiej granicy.

Zakamenne – duża wieś, ciekawa kalwaria na stoku góry.