Dlaczego z jeziora w Reschen wystaje dzwonnica?

Wspaniałe są okolice Reschenpass/ Passo di Resia. Fragment Włoch znajdujący się w pobliżu trójstyku Szwajcarii i Austrii obfituje w atrakcje, a w mojej ocenie największą z nich i najłatwiej dostępną jest jezioro Reschen o seledynowoniebieskiej barwie. Co w tym niesamowitego, zapytacie? To fakt, że sporo takich jezior możemy spotkać na naszej drodze przez Alpy. Jednak to ma do zaoferowania nam niezwykłą kompozycję krajobrazową – dzwonnicę XIV wiecznej świątyni wystającą wprost z tej turkusowej wody.

Na tym etapie zatrzymałem się, gdy byłem tam w lipcu. Śliczne miejsce, niezwykle fotogeniczne, trzeba zobaczyć. Z czasem zacząłem jeszcze bardziej zastanawiać się czym jest to, na co patrzyłem i czemu robiłem zdjęcia. Bo dlaczego ktoś zalał tę wieżę? Czy oznacza to, że kościół pod spodem jest zatopiony? Przecież w różnych religiach, nie tylko w chrześcijaństwie świątynia jest miejscem bardzo ważnym, a gdy tworzy się zbiorniki wodne to kościoły się przenosi – dobrze znamy to choćby z Polski czy Słowacji. Kościół w Curon, zatopionej miejscowości nie został przeniesiony – to fakt, a historia jest smutna i niejasna.

Źródła, które znalazłem w Internecie obarczają tą decyzją faszystowski rząd niewrażliwy na protesty mieszkańców. Powiększenie jeziora przez stworzenie tamy było pomysłem z lat 20. XX wieku, kiedy obiecano, że miejscowość na tym nie ucierpi, jednak z tej obietnicy najwyraźniej się najwyraźniej nie wywiązano. Budowę zbiornika zahamowała ku uciesze mieszkańców II Wojna Światowa, lecz tuż po niej projekt kontynuowano. Sprzeciw Tyrolczyków był silny, nawet lokalny proboszcz wystarał się o audiencję u Papieża. Szczegóły nie są opisane, jednakże można wyobrazić sobie atmosferę tamtych czasów i poczucie opuszczenia mieszkańców przez Państwo, skoro żadne prośby nie pomagały. W 1950 roku, zrównano wioskę z ziemią (dlaczego?), wysadzono kościół (?), jednakże dzwonnica pozostała na swoim miejscu, a wioska przeniosła się wyżej.

Skomplikowane, a to przecież tylko Instagramowy przystanek na drodze przez Alpy… Być może film dokumentalny z 2018 roku „The submerged country”, wyjaśni więcej. Ja tylko po omacku dotknąłem tego tematu. Zobaczcie poniższy film:

Bibliografia
[1] Historia zalania wioski
[2] https://www.vinschgau.net/en/resia-pass/culture-arts/places-of-interest/tower-in-the-lake.html