Lúčky i Kalameny – klasyk klasyków źródeł termalnych

U stóp wielkiego Chocza i Tatr jest wiele źródeł termalnych znanych turyście z Polski, jednak te w okolicach Rużomberka do takich raczej nie należą. Bo małomiasteczkowe Luczki nie oferują zbyt wielu atrakcji, za wyjątkiem widoku na spokojną dolinę z termalnego basenu, a o Kalamenach mało kto słyszał. I w sumie dobrze, bo w dobie Internetu zbyt łatwo zniszczyć ciekawe miejsce przez niekontrolowany napływ turystów.

Termalny prameń Kalameny

około 32-37°C , najcieplej w paru miejscach przy dnie oraz przy rurze gdzie wypływa woda
Kalameny, patrz mapa na dole strony
Wolno dostępne całą dobę, bezpłatne. Latem przy drodze dojazdowej pobierana jest opłata za parking (jakoś 0,5-2 euro), pobiera bodaj gmina. Latem bywa bardzo tłoczno, ostatnio nawet trafił tam camper z Bułgarii
 Odwiert + małe źródełko
Woda bogata w wapń i magnez (560mg/l, 109mg/l), siarczany (1200mg/l), wodorowęglany(841mg/l) oraz wolny CO2, w mojej ocenie całkiem smaczna. (informacja z tablicy w Luczkach)

To kwintesencja dzikich kąpielisk termalnych. Odwiert który ponoć okazał się zbyt słaby do komercyjnego użycia został po prostu otwarty i stworzył coś w rodzaju małego basenu. Obok znajduje się chyba naturalne źródło o mniejszej wydajności, na dnie którego gromadzą się kolorowe osady związków żelaza a na powierzchni bąbelkuje dwutlenek węgla. W latach 2016-2017 okolicę zagospodarowano – postawiono ławki, kosz oraz naprawiono mostek nad chłodnym strumieniem. Ze względu na rosnącą popularność warto zadbać o czystość w okolicy źródła i nie pozostawiać żadnych śmieci.

Lúčky Kupele

Wioska Lúčky znajduje się dolinę obok Kalamenów  i z łatwością można do niej przespacerować się z kąpieliska (trasa którą często przybywają kuracjusze). Oprócz kąpieliska termalnego przy którym znajduje się kranik z termalną wodą, na uwagę zasługuje wodospad w środku wsi. Woda w nim (zasilana źródłem termalnym powyżej) rzadko zamarza, a za trawertynowymi nawisami w wodospadzie mieści się mała jaskinia.