Rosja w smartfonie, czyli co zainstalować?

Mamy takie czasy, że większości do podróżowania wystarczy telefon i karta kredytowa. Summa summarum to dobrze, choć sam do takich ludzi nie należę. Skoro jednak wspomniałem o telefonie, a raczej smartfonie, to chętnie doradzę jak dobrze go wyposażyć przed wypadem na wschód.

Na początek – internet.

Nie zamierzam roztrząsać tematu dostawców sieci w Rosji, jest to bowiem szeroko opisane na stronie Wikia, Wystarczy wpisać „sim card russia” w wyszukiwarkę, a wszystko stanie się jasne. Wspomnę jedynie, że sam korzystałem z sieci Megafon, która ma szybki internet oraz świetny zasięg, czy to w Moskwie czy na Wyspach Sołowieckich.

Druga istotna rzecz – rosyjska klawiatura

Część aplikacji będzie mało użyteczna jeśli nie będziemy wpisywać nazw cyrylicą, dobrym przykładem jest tutaj strona kolei rosyjskich. Ponadto jeśli szukamy jakichś informacji w internecie to dużo więcej znajdziemy wpisując oryginalne nazwy, a nie ich kalekie transkrypcje. Wiadomo, że w Androidzie da się ustawić to w domyślnej klawiaturze, ale ja polubiłem Swiftkey za sprawność i szybkość.

Można za 150 złotych jechać dobę…

Albo za dwa razy tyle przejechać całą Rosję!

RZD ПАССАЖИРАМ

Czyli mobilna aplikacja kolei rosyjskich. Dlaczego warto ją mieć? Działa lepiej na smartfonach niż strona, można również na niej kupić bilety, a następnie pokazać je w pociągu bez konieczności drukowania. Co więcej e-bilety można oddać do 8 godzin, uzyskując pełny zwrot! (jest w aplikacji taki przycisk), a aż do momentu odjazdu pociągu można je oddać licząc na jakiś zwrot.

Oczywiście to wszystko jest dostępne na stronie po zalogowaniu się, ale po co utrudniać sobie życie?

Jeżeli ktoś chciałby zadać mi pytanie, dlaczego aplikacja kolei jest na pierwszym miejscu to pewnie jeszcze nie był w Rosji, albo na razie przyleciał do Moskwy 🙂 W tym kraju praktycznie nie da się inaczej…

Aeroexpress

Jeśli z kolei jesteśmy w temacie lotów to trzeba wiedzieć jak z Moskiewskiego lotniska dostać się sprawnie do centrum. Oczywiście da się to zrobić metrem i autobusem za mniej niż 100 rubli, ale czasami są takie sytuacje że chcemy być na jednym z głównych dworców na pewno w ciągu trzydziestukilku minut. Pociągi działają sprawnie, bilet kupiony zdalnie jest tańszy niż na miejscu, a na peron wchodzi się przykladając smartfona do bramki. Poza tym, zazwyczaj mamy dużo czasu na lotnisku przed boardingiem, prawda?

Tak wygląda aplikacja Aeroexpress – bilety tańsze są o około 50 rubli niż w automacie.

Yandex Metro – działa też w innych miastach niż Moskwa. Na przykład w Kijowie, ale niestety nie w Petersburgu.

Yandex Metro

Jakże w Moskwie bez metra? A zwłaszcza w rok po stworzeniu linii okalającej całe miasto i łączącej najważniejsze dworce kolejowe? Aplikacja sugeruje jak przejechać pożądaną przez nas trasę (oczywiscie trzeba być uważnym i pamiętać że stacje łączone oznaczają czasem i kilometr marszu) oraz lokalizuje nas na stacjach po sygnale GSM, tak więc zawsze wiemy na jakiej stacji jesteśmy. Nie trzeba ślęczeć nad papierową mapą i wyglądać jak innostraniec.

2GIS

Popularne w Rosji mapy, coś jak mapy google, lubiane przez Rosjan. Gdy chcą coś pokazać na twoim telefonie to zapewne o nie spytają. Ja z nich nie korzystam, ale zainstalowałem.

Soviet Military Maps

Mapy topograficzne połowy świata 🙂 Oczywiście rosyjskie sztabówki można za darmo ściągnąć z internetu, ale przy większych obszarach jest to pracochłonne, a w przypadku wyjazdu na dłużej lub wyjazdów również do byłych radzieckich „stanów”- nieopłacalne. Mówię o opłacalności gdyż pełna wersja aplikacji umożliwiająca ściąganie map offline kosztuje 56 złotych. To niewielkie pieniądze jeśli mamy świadomość że to najlepsze mapy topograficzne od Polski do Chin, włączając góry Tien Szan itd. Wersja podstawowa, bezpłatna umożliwia przeglądanie map online, co przy wszechobecności tanich kart sim może być przydatne przy planowaniu tras, ale nie znajdzie zastosowania w górach bez zasięgu. Ale od czego są zrzuty ekranu oraz wspomniane strony internetowe ze sztabówkami? Aplikacja umożliwia standardową nawigację typu garmin/ozi explorer.

Znacie li to miasto?

Na Wyspach Sołowieckich.

Cała rzesza innych…

Aby nie powtarzać informacji nie będę tworzył listy 10 aplikacji przydatnych w podróży ale wspomnę że tak jak wszędzie warto mieć : booking.com, maps.me, kayak, ściągniętą wersję offline tłumacza google, wikivoyage, iPolak, przeliczanie walut XE, custom maps.

Życzę owocnego korzystania z dobrodziejstw XXI wieku.

Na koniec dodam, że zakładam iż używać będziecie systemu Android, który okazuje się być najlepszym systemem dla urządzeń mobilnych w podróży. Niestety połowy z tych aplikacji, chyba nawet ważniejszej, nie da znaleźć się w wersji na iOS

Znacie inne aplikacje przydatne w podróży po Rosji? Piszcie w komentarzach!