Wybory w Peru | Elecciones en Perú

P0230-001

Targ w Trujillo. Panie wytłaczające przypinki z podobiznami jednego z kandydatów.

Niewątpliwie obecne wydarzenia w Polsce nakłoniły mnie do przypomnienia sobie o tym aspekcie południowoamerykańskiej podróży. Jak wyglądają wybory w Peru i jak ma się to do naszych telewizyjnych propagandowych teatrzyków z udziałem mediów ( i coraz większym udziałem agresji?). Zapraszam do krótkiej lektury.

Okiem obserwatora

Tak naprawdę nie wiem jak wyglądają wybory, bo 5 października 2014 nie byłem już w Peru. Ale przez niecały miesiąc miałem dobrą okazję przyjrzeć się paru aspektom wyborów w tym zróżnicowanym kraju. To przyglądanie się zwykle doprowadzało do uśmiechu na ustach. Po powrocie usłyszałem dodatkowo historie o wiecach przedwyborczych i targowaniu się poszczególnych kandydatów, który z nich da ludziom więcej ziemniaków…

Dzień wyborów

Dowiedziałem się, że w dzień wyborów komunikacja jest zasadniczo sparaliżowana i nikt szczególnie nie rusza się z domów. To zapewne wynika z kolejnego ciekawego zjawiska jakim jest:

Konieczność głosowania

Może wydać się to śmieszne, ale w Peru głosować trzeba, w przeciwnym wypadku zastosowana jest kara. Finansowa na szczęście. Potem dowiedzieliśmy się, że jest tak również w Argentynie i bodaj w Chile i Boliwii. Swoisty urok. Na szczęście przepisy skonstruowano uwzględniając zamożność poszczególnych rejonów kraju i dlatego kara różni się w zależności od prowincji. Od 76 do 19 soli (1 sol~1,1 zł) . Co ciekawe frekwencja w wyborach w tym roku wyniosła około 80%. Podobnie określili odsetek głosujących w Argentynie mieszkańcy Buenos, którzy zabrali nas autostopem przez Atacamę.1054-001

Jak głosować?

Na dworcu w Cusco natknęliśmy się na szalenie ciekawy plakat opowiadający jak głosować.

  1. Pokaż swój dowód osobisty
  2. Odbierz dwie karty do głosowania
  3. Zagłosuj…
  4. Wrzuć arkusze do odpowiednich urn.
  5. Podpisz się i zostaw odcisk palca na liście głosujących.
  6. Odbierz swój dowód osobisty i sprawdź czy członkowie komisji nakleili na nim hologram

Hologram?

Otóż okazuje się, że kary nie egzekwuje się w bezczelny, bezpośredni sposób, a dopiero po pewnym czasie. Na dowód osobisty zbiera się naklejki, które są sposobem ewidencjonowania udziału w wyborach. Jak rozumiem dopiero po pewnym czasie dochodzi do rozliczenia. Przypomniałem sobie o Alma Mater  i zielonym plastiku z miejscem na naklejki.

Prostota głosowania

Zapewne przez spory odsetek analfabetów głosowanie polega na zakreśleniu krzyżykiem logo danej partii czy ugrupowania. Aby było prościej i wymowniej te logo nie były jakimiś artystycznymi majstersztykami tylko odwzorowaniem rzeczywistości… Aby zagłosować na partię socjalistyczną – skreśl łopaty! Do wyboru masz jeszcze góry, pomarańcze i inne symbole, warzywa i owoce.

Wszędzie

Niezależnie od szerokości geograficznej czy ukształtowania powierzchni można zareklamować kandydata. Nad rzeką Marañón zanim dało się dostrzec szczegóły nadrzecznej zabudowy, z dala krzyczał plakat wyborczy. W drodze do Machu Picchu rozklejono plakaty na skale, a żadne zabudowanie nie było apolityczne, nawet do wzdłuż torów w gęstym lesie. Zapraszam do zdjęć.

W sercu ziem ludu Chacahapoyas.Odpowiedź na plakat. Warto zwrócić uwagę na ornamenty roślinne (liście koki...).Nie da się ukryć, że Darwin Baca był naszym faworytem.Gdzieś w dorzeczu Amazonki. Domyślam się, że właściciel domu głosuje zawsze tak samo. Albo maluje ściany co parę lat.